SEO Analiz ve Web Site Optimizasyonu

Doğru Analiz, Kullanıcı Deneyimi, E-Ticaret...

Seo Analiz ve Optimizasyonu

Web Sitesi Nedir? Nasıl Olmalıdır?

SEO(Arama Motoru Optimizasyonu)

SEO(Arama Motoru Optimizasyonu) olarak bilinen yapı web sitesi düzenleme kriterleridir. Bu kriterlere göre düzenlenen siteler zaman ve kazanç açısından önemlilik arz eder. Dikkat edilmediği veya kurullara uygun hazırlanmaya SEO Optimizasyonu, web sitenize ve itibarınıza zarar verecektir. Google, SEO analizlerinin doğru yapılandırılmadığını, gerçek içeriklerin kullanılmadığını veya aldatıcı yayınlarda bulunulduğunu tespit etmesi durumunda sizleri Google aramalarında çıkarmayacaktır. Bu durum itibar kaybına yol açacaktır.

Google arama sonuçlarında, organik (doğal) sonuçların listelenmesi, birde Reklam veya sponsorlu sonuçların gösterimi yer almaktadır. Reklamlı olarak gösterilen web sitelerinin SEO optimizasyonu ile hiçbir ilgisi yoktur. Ayrıca organik arama sonuçlarına da hiçbir katkı veya etkisi yoktur. Google, ücretli gösterimlerden dolayı web sitelerine öncelik veya sıralamasında değişiklik sağlamaz. Dolayısı ile SEO Analizi ve Optimizasyonu tamamen doğal, gerçek bilgilerle yapılandırılmalı ve web sitenize uyumlandırılmalıdır.

Pamir Dijital Ajans veya bu hizmeti sunan diğer ajanslar, SEO optimizasyonu konusunda ki tecrübesi ve elde ettikleri deneyimler sizlerin itibar ve bilinirliğinize katkı sağlayacaktır. Kesinlikle işin profesyonel ekiplerle çalışması gerektiğini bir kez daha tekrarlayalım.

SEO Optimizasyonu için ilk olarak yapılması gerekenler;

• Web sitenizin içeriğini, yapısını ve hizmet alanınızın incelemesi.
• Web sitenizin teknik analizi; Örneğin, hatalı sayfalar, link veya yönlendirme işlemleri, hosting veya domain işlemleri ve kod içeriklerinin incelenmesi.
• Web siteniz için içerik geliştirme
• Kelime analizi, (Anahtar Kelime)
• Hedef kitle, bölge ve ürün analizi

Arama Motorları Nasıl Çalışır? Web Sitesi Nasıl İncelenir?

Arama motorları ilk aşaması, "crawling" adı verilen, yazılımsal olarak geliştirilmiş robotlar ile web sitenizin içeriğini tarar ve verilerin analiz edilerek veritabanlarında tutulmasını sağlar. Crawling, sitenizde yer alan, sayfa başlığı, resimler, anahtar sözcükler ve diğer sayfalara verilen bağlantıları bularak bunları listeler halinde veritabanına kaydeder. Bazı arama motorları ise bilgileri bir bütün olarak kaydeder. Bu işlemleri belirli aralıklarla tekrarlayarak bilgilerin güncellenmesini son halini barındırır. Arama işlemlerinde ise bu listelerden tarama yaparak kriterlime yapar.

SEO İşlemleri tamda burada düşünülmesi gereken yerdir. Arama robotlarının indekslemesi veya dizinlere eklemesi, doğru yapılandırılmış SEO İşlemlerinde, sizlerin aramalarda ilk sıralarda yer almanızı sağlayacaktır.

SEO Analizi ve Optimizasyonunda Yapılan Hatalardan Bazılar;

Acemi veya bilgisizce yapılan hata daha doğrusu hilelerden biri, aldatmaya yönelik başka siteden gölge yönlendirmelerin yapılması. Buradan elde edilmeye çalışılan işlem backlink oluşturma. Yani, site kalitesini artırma ve arama motorlarını daha fazla sitenize çekmeye çalışma. Bu işlem Google tarafından çok kolay tespit edilip engellenmenizi sağlar.

Bir diğer hata, SEO çalışması olarak yüklü anahtar kelime ve bağlantıların oluşturulması. Daha çok anahtar kelime, daha çok dizine eklenmesi, dolayısı ile arama motorlarında ilk sıra, gibi bir yanlış vardır. Çünkü, çok kelime sayfayı daha alakalı hale getirmez, tam tersi kelime ile sayfa içeriğini tutarsız kılar. Hatta daha vahimi, ilk sıralarda çok çıkan başka müşterilerin anahtar kelimesini alarak alakasız kendi sayfanıza bağlantı oluşturmaktır. Bu yanlışlıklar sitenizin popülerliğini azaltacak, hatta engellemeye kadar götürecektir.

SEO Optimzasyonu ile kimse Google aramalarında ilk sırayı garanti edemez.

Google da İlk sıra veya ilk sayfa gibi sıra garantisi verilemez. Google ile özel ilişki ilkesi de yoktur. Öncelikli gönderme yoktur. Google' a doğrudan göndermenin tek yolu, web Yöneticiler(Search Console) ile sayfa bağlantısını eklemek veya site haritası oluşturmaktır. Bunu da herkesin yapabileceği bir iştir. Sadece Google hızlı eklenmenizi sağlar. Öncelik oluşturmaz.

Kurum ve Firma, gayet açık ve şeffaf olmalıdır.

İçerik, ürün veya yapılması gereken işlerin açık, net ve belirgin olması gerekir. SEO işlemlerinde aldatıcı sayfa bağlantısı veya alan adlarından uzak durunuz. Google dizininden tamamen kaldırılabilir. Bunun şirket olarak zararı olsa da SEO çalışması içinde olumsuz referans oluşturmaktadır.

Arama Motoruna Sayfa Bağlantısı Göndermenin Gücü diye bir şey yoktur.

Sayfa bağlantıları(köprüler) ayrıca bir gönderim ile kayıt gibi işlemleri bulunmaz. Zaten arama motorları sizleri ziyaret ederek bağlantıları dizinlere kaydedecektir. Ayrıca bir işleme gerek yoktur. En doğal olanı da budur.

SEO Analizi ve Optimizasyonu ne gibi avantajlar sağlar?

pamir-dijital-medya-ajansı-seo-analizi-optimizasyonu

• Aramalarda ilk sırada çıkartarak ilk sizin ürün veya bilgileriniz görünecektir. Dolayısı ile hedef kitleniz artacaktır.
• Web siteniz, müşterileriniz için daha açıklayıcı, bilgilendirici ve amaca uygun olmasını sağlayacaktır.
• Ürün veya kurumsal kimliğiniz açısında ücret ödemeksizin bilinirliğini sağlayacak, Pazar payınızı artıracaktır.
• Web site kalite puanınızı artıracaktır.

SEO için Dikkat Ediniz;

• Gölge alan adlarına,
• Sayfa bağlantılarında başka müşterilere ait bağlantı olmamasına,
• Adres Çubuğunda anahtar kelime satışı teklifine,
• Reklamlı alanlar ile organik bağlantıların ayırt edilmesine,
• Çok uzun ve anlaşılması güç anahtar kelime grupları garanti ediliyorsa,
• Casus yazılımlar ile bağlantılar(backlink) oluşturulursa,
• Google dizininden kaldırılmış alan adlarına sahipse,
Bunlar sitenize, dolayısı ile sizlere zarar verecektir.

Bizimle, hemen iletişime geçebilirsiniz.